Jdi na obsah Jdi na menu
 


01. Krátký proces

30. 1. 2008

ObrazekKrátký proces se začal formovat v roce 1987. Zakládající členové hráli v podstatě pro své známé z okolí. Na jejich zkoušky chodili pankáči a další tomu podobní lidé. Kompletní sestava se zrodila v zimě 1988. Od té doby pořádali různé akce, ale jejich první oficiální koncert proběhl až v lednu 1990 v Bratislavě. Z koncertu vzešel demáč, který se hodně rychle šířil. O rok později odešel zpěvák a basák, ale byli brzo nahrazeni a mohlo se hrát dál.

Do kapely přišel zpěvák Rasťo Rogel, který se na svém postu usadil natrvalo, a to až do zániku Procesu. Věnoval se také herecké činnosti, objevil se například v seriálech Ordinácia v ružovej záhrade nebo Panelák.

Zlom nastal v létě 1993, když ve Slovenském rozhlase Bratislava natáčel Krátký proces svoji první kazetu Na prach! Bohužel není známo, co se s vylisovaným nákladem stalo, ale do prodeje se nikdy nedostal. Několik kusů se zachovalo a díky dnešní technice si spousta lidí může zmíněnou prvotinu poslechnout.

V jejich textech byl od počátku patrný sklon k fašismu. Orlík navázal na české tradice husitské a Proces na slovenské tradice hlinkovské. Není na tom nic divného, ale je fakt, že "hajlovačky" na koncertech nebo songy typu: "...rozpálíme pece a ostaně len dým"  si klidně odpustit mohli. Byli ovšem stále tvrdší a nacističtější, až došlo v roce 1999 k jejich rozpadu či spíše zaměnění názvu za Juden Mord.

Juden Mord, to už je opravdu silné kafe a nepatří do žádné civilizované společnosti. Na jejich posledním CD naleznete propagování hitlerovského nacismu, genocidy a koncentračních táborů. Za mikrofonem stále Rasťo Rogel.

I přes tento fakt nelze kapelu Krátký proces úplně opomíjet. Měla nemalý vliv na formování skinheads (i když spíše negativní). Zpočátku hrála na fajn akcích (např. právě v Bzenci) a zanechala po sobě nějaké zdařilejší songy. Nutno podotknout, že po hudební stránce, nikoliv textové.

 

DISKOGRAFIE

Kompilace Skin´song vol. 1 (1992) - písně: Krátký proces, Sme národ, Apartheid, Slovensko

Na Prach! (1993)

Kompilace Skin´song vol. 2 (1993) - písně: Za boha, za národ, Návštěva, Zodpovedný za všetko

Kompilace Krátký Proces 1988-1996 (1998)

 

Poznámka: Vzhledem k dochovaným a zveřejněným materiálům není tenhle článek příliš obsahově bohatý. Pokud víte nějaké další informace, klidně se ozvěte.

 

Autor: Jakub Malovaný (s přispěním zdroje)

Foto: Archív