Jdi na obsah Jdi na menu
 


05. Braník

26. 1. 2008

ObrazekBraník je další bývalou pražskou skinheadskou skupinou, která se ovšem daleko více vyhranila a vzala vše pevněji do svých rukou. Texty jejich písní jsou zaměřené proti přistěhovaleckému problému, jsou politizující. Mimo to má ovšem Braník plno vydařených písniček a přes jasný názor se stále na desce nehajluje a otevřeně nevzdává hold německému fašismu. Braník je ve svých textech také ultrapivní, hájí svoje město a zemi. Členové Braníku byli jako první muzikanti soudně stíháni za své "zjevné" prohřešky. V roce 1995 bylo všech pět členů skupiny definitivně odsouzeno na 8 měsíců s odkladem na zkušební dobu 1 a 1,5 roku.

S přibývající vlnou Orlíku se koncem 80. let začalo formovat nekolik českých skinheadských kapel, jako třeba Valašská liga nebo My-lai. Mezi ně patřil i pražský Braník. Kapela narozdíl od ostatních vystupovala trochu rasističtějším dojmem a to se jí stálo posléze osudným, když byla v roce 1991 obviněna z hanobení národa a rasy a následně odsouzena k jednomu roku podmíněně, což znamenalo definitivní rozpad kapely, která tak stihla vydat jedno album s názvem Power. V Braníku hrál také bývalí kytarista Tří sester Nikotýn, který poté odešel a nahradil ho Pásovec. Hlavní sponzor kapely byl pivovar Braník. Na jejich LP bylo dokonce napsané "Braník pije Braník".

V Braníku se vystřídali dva zpěváci. Začínal tam Jan Štěpánek, ale následně odešel na vojnu. Vystřídal ho Jindra Kettner. Ten nazpíval jedinou desku Power (1991), i když na obalu je napsaný Štěpánek. S kapelou se objevil i na legendárním festivalu v Bzenci (1991), kde navíc vypomohl skupině My-lai na basu.

Po vydání jediné oficiální desky Power v roce 1991 u pobočky firmy Monitor byla soudním rozhodnutím zakázána další činnost kapely, vzhledem k některým rasistickým textům a potlačování práv národnostních menšin. Dodnes je tato skupina na seznamu Ministerstva vnitra ČR, a to jako zakázaná skupina.

 

DISKOGRAFIE

Power (1991)

 

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR SE ZPĚVÁKEM JINDROU KETTNEREM! (2011)

Rozhovor vznikl speciálně k výročí 20 let od bzeneckého festivalu a dozvíte se z něj spoustu zajímavostí a vzpomínek.

 

Poznámka: Vzhledem k dochovaným a zveřejněným materiálům není tenhle článek příliš obsahově bohatý. Pokud víte nějaké další informace, klidně se ozvěte.

 

Autor: Jakub Malovaný (s přispěním zdroje)

Foto: Archív